Kořistí v Kaddáfího harému

ANNICK COJEAN: KOŘISTÍ V KADDÁFÍHO HARÉMU (přeložila Martina Pařízková)

Výjimečná kniha, která od svého vydání posbírala řadu ocenění a vyšla v řadě evropských zemích, odkrývá pravděpodobně poslední tajemství libyjského diktátora Muammara Kaddáfího, které pobouřilo celý svět.

V listopadu 2011 publikovala renomovaná francouzská novinářka Annick Cojean v deníku Le Monde článek o mladé libyjské dívce, kterou si Kaddáfí v jejích patnácti letech vybral při své návštěvě ve škole, a posléze ji nechal odvléct do svého paláce, kde ji několik let věznil jako sexuální otrokyni.

Dívka byla opakovaně znásilňována a fyzicky týrána. Aby byla nejen svému vězniteli, ale i členům jeho armády, po vůli, byla udržována pod vlivem alkoholu a kokainu. To všechno ovlivnilo a do konce života zlomilo její mladý život.

Poté, co článek vyšel, vzbudil veliký ohlas a rozruch, a tak se Cojean pustila do pátrání, zda osud oné dívky byl ojedinělý, nebo jeden z řady. Ukázalo se, že Muammar Kaddáfí věznil dívek jako ona stovky, a tak se Annick Cojean rozhodla napsat tuto knihu, která čtenáře zavede do zákulisí libyjské diktatury, do rozlezlé pavučiny korupce, teroru, zločinu, fyzického i psychického znásilňování libyjských občanů.

Seznamuje čtenáře nejen s osudy dalších dívek, které Kaddáfí věznil, ale také se životem a názory členů diktátorovy vlády a ženy, která byla nejsnaživější Vůdcovou dohazovačkou a pravou rukou. Kniha Kořistí v Kaddáfího harému patří mezi nejzajímavější a nejpoutavější díla tzv. dokumentárního románu.

Zpět

 
©2024 - No Limits